Foto:
Fragmenty tekstów prasowych o figurze Chrystusa Króla w Świebodzinie porównywanej z 30 metrowym pomnikiem Chrystusa Zbawiciela z Rio de Janeiro:
Jakub Marcinowski, Pomogli zbudować figurę Chrystusa Króla w Świebodzinie,
"Uniwersytet Zielonogórski Miesięcznik społeczności akademickiej" 2011 nr 2 (185)
"6.11.2010 odbył się montaż ostatnich fragmentów, a w dniu 21.11.2011 miała miejsce uroczystość poświęcenia figury Chrystusa Króla w Świebodzinie (...)Problemy, jakie się pojawiły już w fazie koncepcji, mogły zostać pomyślnie rozwiązane dzięki zaangażowaniu wielu pracowników Uniwersytetu Zielonogórskiego, u których szukał pomocy ksiądz prałat Sylwester Zawadzki, inicjator budowy zapoczątkowanej w 2003 roku.
Na specjalnie usypanym kopcu, w miejscu gdzie droga ekspresowa S3 biegnąca z kierunku południowego przechodzi w obwodnicę miasta, wznosi się od listopada 2010 r. śnieżno biała postać widoczna nawet z odległej o 40 km Zielonej Góry.(...) Figura jest olbrzymia (35 m od stóp figury do szczytu korony), choć rozmiarami odbiega od największych obiektów tego typu na świecie. Warto choćby wspomnieć wzniesioną w Ushiku (Japonia) w 1995 roku statuę Amitabha Buddha o wysokości 120 m! Autorem kształtu figury Chrystusa Króla ze Świebodzina jest rzeźbiarz, Mirosław Kazimierz Patecki, natomiast opracowaniem konstrukcji zajęli się doc. dr inż Mikołaj Kłapoć, emerytowany pracownik Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz prof. Jakub Marcinkowski.
Statua zlokalizowana na wzgórzu musi, poza ciężarem własnym przenosić jeszcze jedno bardzo istotne obciążenie - obciążenie wiatrem. Zadaniem konstruktorów było zaproponowanie oraz opracowanie projektu konstrukcji gwarantującej bezpieczeństwo budowli, zarówno w fazie wznoszenia, jak i później podczas możliwie długiego okresu jej istnienia. Podstawowa koncepcja konstrukcyjna była nastepująca: skorupa (łupina) zewnętrzna oddająca kształt będący efektem wizji rzeźbiarza, miała być jednocześnie głównym elementem nośnym (...)"
o kulisach powstania pomnika zob. także: http://www.puls.ctinet.pl/index.php?bmF2PTImZGJpX3Jvaz0yMDExJmRiaV9taWVzaWFjPTQmZGJpX2lkPTE0MzE=
Malwina Aurelia Atras, Kawiarenka pod pomnikiem,
"Tygodnik Dzień za dniem. Lubrza. Łagów. Skąpe. Szczaniec. Świebodzin. Zbąszynek"
nr 18 (480) z 4.05.2010
"Od dwóch tygodni po statuą Chrystusa Króla działa już kawiarenka oraz sklepik z pamiątkami (...) Codziennie, pod pomnikiem Chrystusa Króla, zjawia się bardzo wiele osób. Są to głownie pielgrzymki zorganizowane, ale również osoby odwiedzające na własną rękę. Każdego dnia przyjeżdża tam około piętnastu autokarów oraz ponad 150 aut osobowych. Aby wyjść naprzeciw potrzebom zwiedzającym, dwa tygodnie temu uruchomiono kawiarenką oraz sklepik z pamiątkami (...) [w sklepiku ] można tam już za jedną złotówkę kupić coś na pamiątkę Największe zainteresowanie jest różańcami, magnesami z pomnikiem, a także folderami, w których jest bardzo wiele informacji o pomniku Chrystusa.(...) W sklepiku można również kupić małe statuetki, identyczne jak pomnik. - Bardzo wielu ludzi teraz je kupuje. Niektórzy dla siebie, a inni jako dodatek do prezentu dla dziecka na komunię - mówi Krystyna Wesseli-Łączak, która sprzedaje pamiątki w sklepiku. Dawniej była nauczycielką, teraz, już na emeryturze, chętnie wspiera parafię swoim wolnym czasem. (...) To, że pomnik jest już gotowy, to dopiero połowa sukcesu. Teraz nadszedł czas, aby zadbać o całą infrastrukturę dookoła niego. Przygotowywane są nowe miejsca parkingowe, niedługo ma zniknąć wielki żuraw ustawiony obok pomnika, a w czerwcu mają zostać usunięte druty telegraficzne, które wg pielgrzymów, bardzo utrudniają wykonanie dobrego zdjęcia.(...) Warto również postarać się zatrzymać przyjezdnych w mieście. Wielu z nich odwiedza figurę jedynie przejazdem, na kilka chwil, i nie jest zainteresowanych zwiedzaniem miasta."
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz